BIP KW PSP Poznań       Fundusze UE

FFPlus e-learning

Klauzula informacyjna RODO

Informator koronawirus

Owady

Zagrożenie pożarowe

Stop Pożarom Traw

Czad i ogień

SA PSP Poznań

Edukacja i profilaktyka

Facebook – Prewencja Społeczna

Młody Bohater

Biało-czerwona

STRATEGIA ROZWOJU RATOWNICTWA I OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ DLA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO NA LATA 2010-2020

Służba Cywilna

Obywatel

Fundacja Solidarni

ZEiR RP

 

 

en de

Valid XHTML 1.0 Transitional        Poprawny CSS!

Już od wielu lat  wielkopolscy strażacy w ramach swoich zadań – realizując założenia prewencji społecznej, spotykają się w okresie wakacyjnym z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi przypominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas m.in. wypoczynku nad wodą, czy podczas górskich wycieczek, o zasadach ewakuacji podczas zagrożenia, a także jak udzielać pierwszej pomocy.

29 czerwca br. podczas briefingu prasowego nad poznańską Maltą przedstawiciele wielkopolskiej policji, komend wojewódzkiej i miejskiej PSP w Poznaniu oraz WOPR-u zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas tegorocznych wakacji i przestrzeganie zasad oraz obostrzeń nadal obowiązujących w związku ze stanem pandemii. Apelowali o ostrożność i rozsądek, zwłaszcza nad wodą, gdzie wiele osób, w tym młodych, korzysta z atrakcji jakie oferują takie miejsca, często też spożywając alkohol i wykazując się brawurą i brakiem rozwagi. Morze czy jeziora w upalne dni są  idealnymi miejscami na wypoczynek, ale nie powinniśmy zapominać, że woda to żywioł.

Statystyki pokazują, że temat jest wciąż aktualny. Ubiegłe wakacje to ponad 100 strażackich interwencji na wielkopolskich akwenach. Woda pochłonęła 14 ludzkich istnień.

W jaki sposób służby reagują na zgłoszenie o zagrożeniu zdrowia czy życia nad wodą zaprezentowali strażacy z JRG 1 z KM PSP w Poznaniu oraz policjanci z Komisariatu Wodnego Policji KWP w Poznaniu i ratownicy WOPR, którzy zorganizowali pokazy sprawności ratownictwa na wodzie z użyciem sprzętu ratowniczego.

Do apelu o bezpieczne wakacje przyłączyli się także wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska.

Kilka podstawowych zasad, dzięki którym te wakacje spędzimy bezpiecznie:

  • Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk;
  • Zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne;
  • Nigdy nie kąp się po spożyciu alkoholu i w miejscach nieznanych (np. glinianki, zbiorniki po żwirowiskach);
  • Nie przeceniaj swoich możliwości i umiejętności pływackich;
  • Zwracaj uwagę na dokumenty i przedmioty wartościowe.

 

Wzorem lat ubiegłych, w tym roku również będą prowadzić kontrole i sprawdzenia letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, dlatego polecamy zapoznać się z naszymi informatorami: